Prawo Archimedesa - ciąg dalszy spotkań z fizyką

14 listopada 2019 roku klasy siódme naszej szkoły uczestniczyły w dwugodzinnych pokazach fizycznych dotyczących prawa Archimedesa poprowadzonych przez prof. Andrzeja Wysmołka, specjalistę w zakresie fizyki ciała stałego, pracującego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.  

„Mogłoby się wydawać, że o prawach fizycznych odkrytych w starożytności nie warto rozmawiać, bo pewnie straciły już swoją wartość. To stwierdzenie w żadnej mierze nie dotyczy prawa Archimedesa, które nie zestarzało się ani trochę. Wchodząc do basenu z wodą, jeziora, czy rzeki, każdy z nas łatwo stwierdzi, że działa na niego siła wyporu skierowana przeciwnie do siły ciężkości, dzięki której możemy pływać, nie opadając od razu na dno. To dzięki niej możemy pływać na statkach i łódkach po wodzie. Co trzeba wiedzieć konstruując łódkę czy statek? Trzeba wiedzieć, że wartość siły wyporu jest równa ciężarowi cieczy wypartej, przez zanurzony w niej obiekt. Pokażemy to na wykładzie przy użyciu prostych przyrządów. Podczas zajęć zastanowimy się dlaczego podczas słonecznego dnia chłodna bryza wieje od morza, a wieczorem kierunek wiatru się zmienia. To tylko niektóre z zagadnień związanych z prawem Archimedesa, które poruszymy na zajęciach. Wykład ilustrowany pokazami.” (prof. Andrzej Wysmołek)

Zajęcia cieszyły się wśród uczniów dużym zainteresowaniem, bo dzięki nim mogli w przyjemny i niecodzienny sposób poznać zagadnienia związane z tym prawem.

Dziękujemy Panu prof. Andrzejowi Wysmołkowi za tegoroczne spotkania fizyczne i czekamy na kolejne, w nowym roku szkolnym.

Anna Kandziora

 

2019-11-19
Magdalena Majdańska-Kozak