Wyjazd do Borken

W dniach od 02.06.2016 (czwartek) do 06.06.2016 (poniedziałek) miała miejsce druga część wymiany uczniowskiej miedzy gminą Izabelin, a gminą Borken. Wyjazd z pod szkoły miał miejsce w czwartek o godzinie 5:30. Mimo niewielkich problemów ok. godziny 19:00 udało się bezpiecznie dotrzeć do celu, gdzie uczniowie z Izabelina zostali uraczeni poczęstunkiem oraz rozdzieleni do Niemieckich rodzin.

W piątek uczniowie uczestniczyli wraz z młodzieżą niemiecką w lekcjach oraz grach integracyjnych. Po zakończonych lekcjach uczniowie z Izabelina udali się do Muzeum Górnictwa na Starym Mieście w Borken, które stanowi największą atrakcję i upamiętnia historię w Borken. Po zakończeniu zwiedzania wszyscy rozeszli się do swoich domów by spożyć kolację i przygotować się na galę kończącą tegoroczną edycję konkursu "Międzynarodowe Zagadki Matematyczne".

Następnego dnia w planie nie było zbyt wiele. Istniała totalna różnorodność ograniczona jedynie wyobraźnią rodzin goszczących, której na pewno im nie brakowało. Większość rodzin zdecydowała się na wycieczki po okolicznych zabytkach i ich zwiedzanie. Wieczorem zaś odbył się grill, na którym wszyscy zajadali się specjałami kuchni niemieckiej, zwłaszcza "Wurstem". Jedzenie przeplatało się z zabawami na świeżym powietrzu, takimi jak piłka nożna lub tenis stołowy.

Kolejny dzień rozpoczynał się wcześnie wraz z odjazdem do Kassel. Zwiedzanie miejscowości otwierała wyprawa busem z audioguidem do posągu Herkulesa. Na miejscu odbył się pokaz fontann. Wieczorem pozostało się spakować.

Ostatniego dnia o godzinie 8:00 wyruszyliśmy ze szkoły w Borken w kierunku Izabelina. Dotarliśmy na miejsce ok. godziny 21:30. Wszyscy bardzo mile wspominają ten wyjazd i oczekują ponownych wymian.

 

Mazur Hubert - uczeń Gimnazjum im. ks. Aleksandra Fedorowicza w Izabelinie, uczestnik wymiany.

2016-06-22
Magdalena Majdańska-Kozak